mayıs bazaar indirim 2022.jpg (83 KB)
Saç boyalarında olan tehlikeli maddeler

Saç boyalarında olan tehlikeli maddeler

Saçlarımızı birçoğumuz her ay boyamaktayız. Bu yüzden boyalarımıza çok dikkat etmeliyiz. İçeriğinde bilmediğimiz kimyasallar varsa ve onlara süreklilik ile maruz kalırsak bu maddeler saç köklerimiz aracılığıyla kanımıza karışır ve bizi yavaş yavaş zehirler.

Sizlere Saç boyalarında olan tehlikeli maddeler yazımızda bu maddelerin neler olduğunu kısaca anlatmak istiyoruz.

Saç boyalarında olan tehlikeli maddeler

Amonyak

Keskin kokusu ile bize kendisini hemen hissettiren bir ağır kimyasaldır. Amonyak (H3N) bir gazdır. Suda çözündüğünde, Amonyak Amonyum Hidroksit (H5NO) oluşturur. Saç boyalarında keskin kokusundan onu tanıyabilirsiniz.

Amonyak zararları

Cilt, gözler, boğaz ve akciğerler için çok zararlıdır.

Çok fazla maruz kaldıktan sonra akciğer hasarı ve ölüm meydana gelebilir. Astımlı kişilerde ciddi astım krizlerine neden olabilir.

The Food and Drug Administration (FDA) Amonyak içeren ürünler ile maksimum 15 dakika maruz kalınmasını eğer süre daha uzun olur ise sağlık yönünden çok büyük sıkıntılar doğurabileceğini açıklamıştır.

P-Fenilendiamin (P-Phenylenediamine) PPD

Çok büyük bir alerjendir. Birçok saç boyasında yer alan PPD kafa derisi alerjisinin başrolündedir. PPD'nin yüzeyde ve ciltte oksidasyonu, alerjik reaksiyonun başlatılmasından sorumludur. Şiddetli PPD reaksiyonları olan bireylerin ticari saç boyasına önceki reaksiyon geçmişini sağlama olasılığı daha yüksektir. PPD, saç boyası kontakt dermatitinin en yaygın nedenidir. Hastalar şiddetli reaksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli klinik belirtilerle başvurabilirler.

RESORCINOL

Resorsinol saç boyalarında ve akne ilaçlarında yaygın olarak kullanılır. Daha yüksek dozlarda toksiktir ve merkezi sinir sisteminin işlevini bozabilir ve solunum problemlerine yol açabilir. Ayrıca endokrin sistemi, özellikle tiroid fonksiyonunu bozduğu gösterilmiştir. Cilt ve gözü tahriş edici, cilt hassaslaştırıcı, organ sistemi toksisitesi ve olası endokrin bozucu kimyasaldır. Vaka çalışmaları, hayvan çalışmaları ve in vitro çalışmalardan elde edilen kanıtlar, Resorsinolün tiroid fonksiyonunu bozduğunu ve hipertiroidizmde ve guatr olarak da bilinen tiroid bezinin genişlemesinde ortaya çıkabileceğini göstermektedir

1-NAPHTHOL

Birçoğunuzun bilmediği bu kimyasal aslında saç boyalarında PPD, Resorsinol kadar çok tehlikeli bir maddedir. Cilt, gözler ve akciğer üzerinde ağır hasara neden olur. Petrol türevi olan 1-NAPHTHOL saç kökleri aracılığı ile deri altına girer. Özellikle alerjik kişilerde çok ciddi sorunlara neden olabilir. Ciddi göz tahrişine ve olası göz yaralanmasına neden olur. Yutulması, solunması veya cilt tarafından emilmesi zararlıdır. Cilt ve solunum yolu tahrişine neden olur. Kan anormalliklerine neden olabilir. Karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilir. Eğer saçlarınızı boyama sonrası diyare, baş ağrısı, terleme, halsizlik gibi şikayetleriniz oluyorsa bu yüksek oranda 1-NAPHTHOL içeren bir boya kullandığınız içindir.

PERSULFATES

Bu sülfat çeşidi POTASSIUM PERSULFATE, AMMONIUM PERSULFATE, SODIUM PERSULFATE gibi çeşitleri vardır. Bu madde varsa saç boyanızda kafa derinizde reaksiyon vermesi olasıdır. Kozmetik İçerik İncelemesi bu bileşenin kullanımını saç boyaları ve saç açıcılar kısa süreksiz kullanım için tasarlanmıştır ardından iyice durulayın. Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (Anses), saç profesyonel ürünlerinde saç rengi ürünlerinde persülfatların kısıtlanması gerektiğini belirtti. Amonyum, potasyum ve sodyum persülfatlar, saç renginde, özellikle renk giderici maddelerden dolayı oksitleyici özelliklerinden dolayı bileşenler olarak kullanılır. Granül, krem ​​veya kullanıma hazır sıvının yanı sıra sıvı içinde karıştırmak için toz formunda olabilirler. persülfatlar ve hidrojen peroksit bazlı saç boyama ürünleri kullanan kişilerde saçlarda yanma ve saç derisinde yanma gibi sorunlar bildirilmiştir.

Mineral oil- Mineral Yağ

Mineral yağ, yüksek oranda rafine, saflaştırılmış ve işlenmiş petrolden elde edilir. Tavsiyemiz petrol ve türevi maddeleri cildinizde veya saçınızda kullanmamanızdan yanadır.

PARABENS-Paraben

2004 yılında, bir İngiliz araştırması, incelenen 20 kadından 19'unun meme dokusunda beş parabenin izlerini buldu. Çalışma, parabenlerin kansere neden olabileceğini kanıtlamadı, ancak parabenlerin cilde nüfuz edebildiğini ve doku içinde kaldığını belirledi. Parabenler, östrojeni taklit ederek hormon fonksiyonunu bozduğuna inanılmaktadır. Çok fazla östrojen, meme hücre bölünmesinde ve tümörlerin büyümesinde bir artışı tetikleyebilir, bu nedenle paraben kullanımı meme kanseri ve üreme sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Kısaca LILIAL veya Butylphenyl Methylpropional

Endokrin bozulması (düşük), Kalıcılık ve biyoakümülasyon (orta) ve Üreme olmayan organ sistemi toksisitesi (orta) derecede zarar verebilir. Boyaların içine genellikle amonyak ve keskin kokulu kimyasalların kokusunu bastırmak için eklenilir. Diğer isimleri 2-(4-TERT-BUTYLBENZYL) PROPIONALDEHYDE, BENZENEPROPANAL, 4(1,1DIMETHYLETHYL)Ã METHYL, BENZENEPROPANAL, 4-(1,1-DIMETHYLETHYL)-.ALPHA.-METHYL-, BUTYLPHENYL METHLYPROPIONAL, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, BUTYPHENYL METHYLPROPIONAL, LILIAL, and P-T-BUTYL-ALPHA-METHYLHYDROCINNAMIC ALDEHYDE

Amonyaksız ve yukarıdaki zararlı maddeleri içermeyen

bir saç boyası arıyorsanız;

Kolara Zero Amonyaksız Saç Boyası

-

Amonyak, PPD (para-fenilendiames), resorsinol, 1-naphthol, persülfatlar, mineral yağlar ve parabenler

içermeyen “SIFIR” formülü ile

KOLORA ZERO AMONYAKSIZ SAÇ BOYASI

-

Eşsiz "SIFIR" formülü, amonyak ve diğer zararlı bileşenler olmadan kalıcı renklendirme sunar, saçı kuruluk

ve hasardan korurken cildin tahriş, kaşıntı veya kızarıklık riskini en aza indirir.

-

Kolora Zero Amonyaksız Saç Boyası  Paris'teki prestijli Wabel Home, Güzellik ve Kişisel Bakım

Zirvesi'nde Wabel Awards 2017 ödülleri verildi. KOLORA ZERO Natural & Free kategorisinde 

BİRİNCİLİK ödülünü almıştır. 

-

Doğal jojoba yağı, buğday proteini, kına, papatya ve ceviz bitki özleri ile zenginleştirilmiştir

-

18 Renk Seçeneği ile parlak, canlı renkler saçlarınızda.

-

-

Kolora Zero Amonyaksız Saç Boyası çeşitlerini Ayışığı Organik sitemizden Bitkisel,

Doğal Saç boyaları kategorimizden KARGO ÜCRETSİZ olarak satın alabilirsiniz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.