anneler günü 2023.jpg (114 KB)
Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Cilt Nedir?

Yağlı cilt, ciltteki yağ bezleri çok fazla sebum ürettiğinde olur. Sebum, cildi koruyan ve nemlendiren mumsu, yağlı maddedir.

Sebum cildi sağlıklı tutmak için hayati önem taşır. Bununla birlikte, çok fazla sebum yağlı cilde, tıkanmış gözeneklere ve akneye neden olabilir. Yağlı cildi yönetmek genellikle bir kişinin düzenli cilt bakımını alışkanlık haline getirmesini gerektirir.

Yağlı cilt olası nedenleri şunlardır:

  • Genetik, ebeveynlerinizden birinin cildi yağlıysa, sizin de aşırı aktif yağ bezleriniz olabilir.
  • Yaş, Yağlı bir ciltten ille de çıkmamanıza rağmen, cildiniz yaşlandıkça gerçekten daha az sebum üretecektir. Yaşlanan cilt, kolajen gibi proteinleri kaybeder ve yağ bezleri yavaşlar.
  • Yaşadığınız yer ve yılın zamanı, genetik ve yaş, yağlı cildin altında yatan nedenleri belirlerken, yaşadığınız yer ve yılın zamanı da bir fark yaratabilir. İnsanlar sıcak ve nemli iklimlerde daha yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir. Ayrıca yaz aylarında cildinizde sonbahar veya kış aylarında olduğundan daha fazla yağlı olma ihtimaliniz daha yüksektir.
  • Genişlemiş gözenekler, bazen gözenekleriniz yaş, kilo dalgalanmaları ve önceki çatlaklar nedeniyle büyüyebilir. Daha büyük gözenekler ayrıca daha fazla yağ üretme eğilimindedir.
  • Yanlış cilt bakım ürünlerini kullanmak, yağlı cilt, cilt tipinize uygun yanlış cilt bakım ürünlerini kullanmaktan da kaynaklanabilir. Bazı insanlar karma ciltleri yağlı ciltlerle karıştırır ve çok ağır kremler kullanabilirler.
  • Cilt bakım rutininizi aşırıya kaçmak,  yüzünüzü çok sık yıkamak veya peeling yapmak da cildinizi yağlı hale getirebilir.
  • Nemlendirici kullanmamak, nemlendiricinin yağlı cilde neden olduğu bir efsanedir. Cildinizin kurumasını önlemek ve fazla sebum üretmesine engel olmak için kesinlikle iyi bir cilt bakım rutinine ihtiyacınız vardır.

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Yüz temizleme

Düzenli olarak yıkamak ciltteki yağ miktarını azaltabilir. Yağlı cildi yıkamak için aşağıdaki yöntemler önerilir:

Yüzünüzü nazik, aşındırıcı olmayan bir yüz yıkama ürünü ve ılık suyla yıkayın.

Cildi tahriş edebilen veya kurutabilen ve daha fazla sebum oluşturarak tepki vermesini sağlayan kokulu, ilave nemlendiriciler veya sert kimyasallar içeren sabunlardan kaçının.

Yağlı Ciltlere Uygun Yüz Yıkama Ürünleri

Agarta Doğal Aha Arındırıcı Cilt Temizleme Jeli 300 Ml

Logona Misel Temizleme Köpüğü Akneli Ciltler 100ml

Sante Matlaştırıcı Yüz Temizleme Jeli 100ML

OSL Omega Skin Lab Glikolik Karma Yağlı Cilt Makyaj ve Yüz Temizleme Jeli 200 ml

Rosece Yağlı ve Gözenekli Ciltler için Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli 200ml

 

2-Tonik

Yüz tonikleri cildi nemlendirmek ve ölü deri hücrelerini cilt yüzeyinden uzaklaştırmak için çalışan hızlı nüfuz eden bir sıvıdır. Yüz toniği son temizleyici izlerini ve günün kalıntılarını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ayrıca PH'ı dengelemek ve böylece cildinizin doğal asit mantosunu geri kazandırmak içindir.

Yağlı Ciltlere Uygun Tonik Ürünleri

Eveline Arındırıcı ve Matlaştırıcı Antibakteriyel Etkili Yüz Toniği- Botanik Çay Ağacı Yağlı-Karma Cilt 225ML

Logona Arındırıcı Yüz Toniği Akneli Ciltler 125 ml

Eveline Glycol Therapy Cilt Kusurlarına Karşı Özel Tonik %5 Glikol AHA 110ML

Rosece Yağlı ve Sivilceye Meyilli Ciltler için Prebiyotikli Kusursuzlaştırıcı Tonik 100ml

3-Serum

Serum, temizleme ve tonikleme sonrası ve nemlendiriciden önce kullanılan bir cilt bakım ürünüdür. Jel benzeri veya sıvı ürün genellikle bir tentür şişesinde bulunur ve cilde hyaluronik asit, salisilik asit, alfa hidroksi asit (AHA) veya C vitamini gibi belirli bileşenleri yüksek düzeyde verir. Yağlı ciltler aslında kendi doğal yağından yoksundur (belki de sık temizlikten veya peeling yapmaktan) ve vücut bunu aşırı sebum üreterek telafi eder. Yüz serumları cildi nemlendirme öncesi sebum dengesini sağlamak için kullanılır.

Yağlı Ciltlere Uygun Serum Ürünleri

Eveline Glycol Therapy Tüm Cilt Sorunlarına Özel %5 Glikol 18ML

OSL Omega Skin Lab Four Acids Serum 30ml

4-Nemlendirme

"Sanırım cildimi ​​kurutmak için bir şeye ihtiyacım var, daha yağlı hale getirmek için değil."

“Zaten yağlı olan cildimi neden nemlendirmeliyim?”

“Cildim yeterince yağlı, neden daha fazla nem ekleyeyim?” 

Yağlı cilde sahip kişiler, nemlendirme hakkında soru sorulduğunda genellikle bu endişeleri dile getirirler. Peki, yağlı cildi nemlendirmek gerekir mi? EVET, yağlı ve akneye meyilli olsa bile cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Nemlendiriciler cildinize su eklemez, daha çok tutmaya yardımcı olur. Nemlendiriciler, suyu cildinize çeken,  koruyucu bir film oluşturan ve suyu ciltte tutan yumuşatıcılar adı verilen bileşenler içerir. Nemsiz kalan cildin aşırı sebum üreterek YAĞLANDIĞINI unutmayın!

Yağlı Ciltlere Uygun Nemlendirici Ürünleri

Eveline Bio-Vegan Doğal Yüz Nemlendirici Krem Tüm Cilt Tipleri 50ml

Logona Akneli Ciltler Matlaştırıcı Etkili Nemlendirici Fluid 30 ml

Ecowell Diamond Collection Yağlı ve Akneye Meyilli Ciltler İçin Yüz Bakım Kremi

Sante Matlaştırıcı Bakım Kremi 50 ml

Neobio 24 Saat Dengeleyici Krem 50 ml

 

Bizlere sormak istediğiniz Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?  ile ilgili tüm sorularınızı destek@ayisigiorganik.com mailimizden veya canlı destek bölümümüzden sorabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.